• Historia naszej szkoły sięga roku 1919, wtedy powstała 3-letnia Państwowa Szkoła Zawodowa Żeńska dla dziewcząt ucząca krawców i kamaszników. Reforma „jędrzejewiczowska” w 1932 roku spowodowała przekształcenie szkoły w 4-letnie Państwowe Gimnazjum Krawieckie istniejące do wybuchu II wojny Światowej.

• Po wojnie w budynku przy ulicy Nowotki 46/48 otworzono 4-letnie Państwowe Gimnazjum Krawieckie, Państwowe Liceum Odzieżowe I i II stopnia, Zasadniczą Szkołę Odzieżową i Technikum Odzieżowe.

• Zasadnicza Szkoła Odzieżowa przeniosła się 1 września 1962r. do nowego budynku szkoły przy ulicy   Irysowej 2. W nowym budynku mieściły się warsztaty szkolne i pracownie lekcyjne.

• 1 września 1965r. nastąpiło połączenie Zasadniczej Szkoły Odzieżowej ze wszystkimi wydziałami Technikum Odzieżowego i odtąd obowiązywała nazwa Zespół Szkół Odzieżowych nr1.

• W grudniu 1988 roku Zespół Szkół Odzieżowych Nr 1 został przyjęty do Klubu Przodujących Szkół w Polsce.

• Od 1 września 2002 roku w związku ze zmianami organizacyjnymi w systemie oświaty została zmieniona nazwa szkoły na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8.

Od 1 lutego 2011 r. nastąpiła zmiana adresu - szkoła funkcjonuje obecnie przy ul. Naruszewicza 35